Home / Skiareál / Historie

 

Historie

Na Klínovci se lyžuje už od začátku 20.století. Ideální poloha a podmínky areálu pro zimní sporty pomohly vývoji zimních sportů v České republice.

Turisté měli Klínovec v oblibě už před tím, než se zde začalo lyžovat, od počátku 19.století. Osmibokou, 17 metrů vysokou věž postavili v roce 1884 a pojmenovali podle císaře Františka Josefa. Stavební úpravy věže se zintenzivněly a stala se z ní rozhledna. Později přibyl i hotel. V roce 1929 již stál celý areál se třemi velkými sály, poskytující ubytování pro 112 hostů.

Nejdříve zde sportovci začali se skokem na lyžích, protože na vrcholu Klínovce byly přírodní skokanské můstky. Ty si sportovci upravili. Zachovalé zbytky toho největšího můžete stále vidět na severozápadní straně Klínovce, v takzvaném Fuchslochu. Skok na lyžích zaujal nejen české, ale i německé sportovce a vzniklo tak několik vzájemných mezinárodních soutěží.

První sjezdovky se vybudovaly za pár let poté vykácením lesů a dosud nesou názvy U Zabitýho a Dámská. Po druhé světové válce, vzhledem k hlídanému hraničnímu pásmu, se běžní občané na Klínovec nemohli dostat. Změna přišla v 60.letech a následně sjezdovka U Zabitýho získala první přenosný lyžařský vlek, dlouhý asi 400 metrů.

Areál se po roce 1968 rozvíjel velmi rychle, přibyly další dvě sjezdovky Přemostěná a Pařezák, i nové vleky. Později vybudovali také další tratě. 80.léta přinesla Klínovci stroj na úpravu svahů a osvětlení pro noční lyžování.

Počátkem 90. let areál koupila soukromá společnost a začala s modernizací. V roce 1998 zahájila výstavbu zasněžovacího systému. Prodloužily se některé vleky a sjezdovky.

Město Boží Dar koupilo areál s rozhlednou na Klínovci a pomocí evropských dotací jej zrekonstruovalo, rozhlednu otevřelo v roce2013. Obnovy se dočkala i přístupová silnice a inženýrské sítě.

 
Share this page